O obůrce

Obora Líšnice > O obůrce

Back To Homepage
silhouette-3284953_640
Obora Líšnice

O obůrce

Nejde o oboru ze zákona, neboť dosavadní výměra 11 ha, neumožňuje uznání obory. Právní statut je chov zvěře v zajetí, ale protože místní obyvatelé jiné označení než obora nepoužívají, ponecháváme v předchozím i dalším textu tento název. Pracujeme na rozšíření. Z uvedené rozlohy 11 hektarů, je 10 hektarů luk a jeden hektar lesa podél celých dvou stran obdélníkové plochy. Uprostřed obůrky je malý rybníček a několik malých remízků. Na první pohled obůrka připomíná lesopark.
Hospodářské zázemí tvoří hala 12x8m, 3 obilná sila, velkokapacitní seník na volně ložené seno, zpevněné plochy vně obory na skladování balíků sena a senáže. Velkým pomocníkem je traktor Deuzfahr nejnižší třídy s čelním nakladačem. Na vhodných místech jsou 4 kryté kazatelny.
Dále jsou přímo v obůrce 2 obyvatelné chatky s elektřinou, lednicí a tekoucí užitkovou studenou vodou (glamping pro přírodně zaměřené hosty možný v letních měsících), ohniště a posezení v pergole.
Lokalita je ideálním místem pro cyklovýlety – možný okruh kolem Hněvkovické přehrady, v pojezdové vzdálenosti jsou města Hluboká nad Vltavou, České Budějovice, Český Krumlov, Týn nad Vltavou, Bechyně, Třeboň, Veselí nad Lužnicí (pískárny), hrad Zvíkov, zřícenina hradu Karlův hrádek (jediná stavební památka na Karla IV. v Jihočeském kraji), zřícenina Kozího hrádku, Choustníku a Příběnic, zámky Hluboká, Český Krumlov, Orlík, Červená Lhota, Bechyně, Třeboň a jiná krásná místa.

Chovaná zvěř

Jelen evropský (lesní) – Cervus elaphus
Koza bezoárová – Capra aegagrus
Muflon – Ovis musimon

Významné trofeje

Jelen evropský (lesní): 216, 213, a 210 bodů CIC ( 210 bodů a více = zlatá medaile).
U žijící zvěře mají nejsilnější shozy z r.2021 bodovou hodnotu 227,5 (pravidelný dvacaterák) a 211 (pravidelný šestnácterák) bodů CIC.
Koza bezoárová: kozel s délkou rohů 108 a 104 cm.
Mufloni: 234 a 230 bodů CIC.
U všech jelenů uschováváme jejich kompletní vývojové řady.

Krmení zvěře

Zájemci se mohou účastnit krmení zvěře, v zimních měsících kolem 15.hodiny, v letních měsících kolem 17-18.hodiny.
Doporučujeme objednat se předem, pak s krmením počkáme na návštěvníky.
Možno přinést s sebou usušené pečivo, ovoce, zeleninu, kaštany, žaludy.
Krmivo musí prohlédnout pracovník obory.
Zvěř je poměrně krotká, některé kusy umožní i selfie fotografie.

Ubytování

Po domluvě s majitelem je možné přespáni v obůrce.
K dispozici jsou 2 obyvatelné chatky s elektřinou, lednicí a tekoucí užitkovou studenou vodou (glamping pro přírodně zaměřené hosty je možný v letních měsících), ohniště a posezení v pergole.

Lov a zvěřina

Po dohodě s majitelem může být umožněn poplatkový lov, prodej živé zvěře, prodej zvěřiny, prodej shozů atd.

silhouette-3284953_640
Obora Líšnice

Kudy k nám